В обновената крепост “Туида” край Сливен се изгражда волиера за мишелов.
С птицата ще се показва древното и позабравеното изкуство соколарство, ще се организират и различни образователни срещи с ученици и природозащитни организации. Птицата вече се намира в крепостта.
Мишеловът на Харис е закупен от България. От Пламен Паскалев които е развъдил първите хариси в страната и е член на управителния съвет на Български Соколарски Съюз.
Край Сливен са възстановени крепостните стени до височината, с която са открити при първите разкопки от осемдесетте години – между 1.60 и 2.20 метра. Изграден е амфитеатър с капацитет около 400 седящи места и две сцени. Посетителите ще могат да разглеждат различни експонати, които са възстановки на средновековни оръдия, снаряжение и облекло.
Вътрешността на крепостта е все още неизследвана и там разкопките ще продължават.
Крепостта, предшественик на съвременен Сливен, е изградена в края на четвърти век и е съществувала до тринайсети век.
Интересен факт е, че “Туида” приютява уникален баптистерий – помещение за кръщаване, който няма аналог в цялото Източно Средиземноморие. Археолозите допускат, че в района може да е съществувал и храм на Зевс.
Възстановяването й е част от проекта за реставриране на трите знакови български средновековни крепости – “Туида”, “Велбъжд” и “Траянови врата”, известна и като “Щипон”. Проектът се изпълнява със средства по програми на Европейския съюз и на местните общини.
И трите крепости са свързани с драматични събития от българската история. При “Траянови врата” цар Самуил разгромява на 19 август 896 г. византийската армия, водена лично от Василий ІІ. Императорът се спасява с малка част, но войската му погива до последния човек. След тази победа България се превръща в неоспорим хегемон в Югоизточна Европа до началото на следващото хилядолетие.
Без почивен ден работи крепостта „Туида“. От месеците май до септември работното време е от 09.00 до 20. 00 часа, а от октомври до април от 09.00 до 18.00 часа, с почивен ден понеделник. Цената на билета за посещение е 3 лева, за ученици, пенсионери и студенти е 1 лев.