Какво представлява соколарството?
Соколарството е древно изкуство. В миналото е било достъпно предимно за заможните хора и елита в държавата. За мен е хоби, което ми доставя несравнимо удоволствие.
Страдат ли птиците и с какво се различават от тези в зоопарка?
Определено не страдат. Ние соколарите полагаме много грижи за нашите птици. Стараем се да им осигурим възможно най-добрите условия. Смея да твърдя че нашите птици се отглеждат по-добре от събратята си в зоопарка. Ние ги извеждаме всеки ден да летят свободно в природата и фактът, че те доброволно се връщат при нас го доказва.
Какво обединява соколарите в България?
На първо място общото ни хоби и любовта към хищните птици. Както и БСС, в който членуват 95% от българските соколари.
Има ли общо между соколарите и бракониерите, вземащи яйца от гнездата на диви птици? С какви документи разполагате за птиците си?
Има голяма разлика между соколарите и бракониерите. Бракониерите ограбват гнездата с цел продажба или нещо друго, не съм много запознат. Докато ние соколарите правим всочко възможно да опазваме и ако е възможно да спомагаме за увеличаването на хищните птици в природата. За моите птици имам както CITES документ така и българска регистрационна в РИОСВ.
Може ли соколарството да спре бракониерството?
Мисля, че с общи усилия може да опитаме, ако не да го спрем, поне да го сведем до минимум занапред.
Как се става соколар, призвание ли е това?
Мога да каже че е призвание. Човек го носи в себе си.
Какво прави горд един соколар?
Мен лично ме кара да се чувствам горд, че продължавам хилядолетна традиция. Връзката и взаимното доверие което сме изградили с моите птици. Горд съм и че ще допринеса в накаква степен за завръщането и запазването на това изкуство по нашите земи. А и според много източници прабългарите са едни от първоизточниците на соколарството.